Oddelenie poradenstva v sociálnom a kariérovom vývine a prevencie.
Odborné poradenstvo je poskytované pre materské, základné, stredné a vysoké školy a klientom od narodenia do ukončenia prípravy na povolanie. Zároveň sú do tohto oddelenia zahrnuté aktivity v oblasti výchovného a kariérového poradenstva na ZŠ a SŠ, a aktivity týkajúce sa metodického usmerňovania ostatných CPPPaP v kraji v oblasti výchovného a kariérového poradenstva.
Oddelenie sa podieľa na metodických činnostiach a metodické usmerňovanie realizuje pre:
- Ostatné zložky systému výchovného poradenstva (§130, ods. 3), zákon 245/2008 Z. z. ) v školách v rámci pôsobnosti CPPPaP.
- Odborných zamestnancov CPPPaP v kraji.
- Pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení.
- Zákonných zástupcov detí a žiakov.
Agenda:
- Individuálne a skupinové poradenstvo v sociálnom a kariérnom vývine.
- Riadenie a vykonávanie činností spojených s metodicko-odborným vedením výchovných poradcov ZŠ a SŠ.
- Riadenie a vykonávanie činností spojených s metodickým usmerňovaním CPPPaP v kraji v oblasti výchovného a kariérového poradenstva.
- Prevencia sociálno-patologických javov.
Kariérové poradenstvo v CPPPaP
KP v školstve je ponímané ako súčasť „biodromálneho“, celoživotného profesionálneho / kariérového poradenstva. Predstavuje odbornú pomoc žiakom vo fáze ich predprofesijného vývinu, v období ich profesionálneho rozhodovania sa a ich systematickej prípravy na vstup do sveta práce v procese kariérovej výchovy.
CPPPaP v Trenčíne realizuje poradenstvo v profesionálnom/ kariérovom vývine v súlade s princípom presadzovania systémového prístupu k osobnosti počas životnej cesty so zdôraznením vývinového aspektu. Ide o komplexnú odbornú pomoc človeku pri riešení jeho vývinových úloh, situácií a pri realizácii potrieb vo sfére práce, zamestnania, povolania.
Zameriava sa viac na vedenie žiakov k profesionálnemu rozhodovaniu než na samotnú voľbu povolania. Ponúka pre školy aktivity a programy obohatené o aspekty významné pre neskorší život a plnenie úloh v spoločnosti dospelých s dôrazom na meniace sa podmienky a situácie v spoločnosti.
K tomu, aby si žiaci vybrali správne štúdium/povolanie významne prispieva kariérové poradenstvo v CPPPaP.
Žiakovi môže pomôcť:
- Uvedomiť si vlastné predpoklady – silné stránky.
- Hľadať v sebe niečo pozitívne. Motivovať ho „pracovať na sebe“ a zlepšiť sa.
- Zvládnuť stratégie rozhodovania.
- Vedieť sa vyrovnávať so zmenami, neúspechmi, stresmi a frustráciami.
- Získať zručnosti a schopnosti, potrebné pri hľadaní vhodného druhu štúdia/povolania/zamestnania.
Kariérové poradenstvo sa uskutočňuje prostredníctvom diagnostiky a poradenstva v nasledovných formách:
- Individuálne poradenstvo – založené na vzťahu poradca – žiak. Psychológ v CPPPaP má možnosť využiť väčší rozsah metodík a postupov – prostredníctvom psychodiagnostických testov prispieť k objektívnemu poznaniu silných a slabých stránok, vytváraniu realistických plánov a podporiť motiváciu k realizácii rozhodnutí. Diagnostickú batériu tvoria: IQ-testy, testy osobnosti, dotazníky na zisťovanie záujmov, motivácie, postojov, hodnôt. V procese rozhodovania sa berie do úvahy aj zdravotný stav, študijné výsledky, nadanie…
- Skupinové poradenstvo – realizuje sa v malých skupinách (ideálne 5-14 žiakov, príp. jedna trieda), založené na zážitkovom učení, skupinových aktivitách, spätných väzbách. V rámci programov KP žiaci lepšie spoznajú svoje silné a slabé stránky, svoje schopnosti, hodnoty a záujmy, zorientujú sa v ponuke stredných škôl, získajú lepšiu predstavu, čo jednotlivé povolania od jednotlivca vyžadujú, t.j. v akom prostredí a aké činnosti sa prevažne vykonávajú, na aké schopnosti (i povahové vlastnosti) bude toto povolanie klásť nároky.